Bekleme süresiz ( aynı gün ) implant tedavisi günümüzde çoğu vakada uygulanmaktadır. Peki bu süreç nasıl işlemektedir.

Aynı gün implant tedavisi nedir?

Aynı gün implant tedavisi hastanın kemik ve ağız durumuna uygun olarak diş implantının ve protezinin ( kalıcı protez ) uygulanmasıdır. Kalıcı protez tek veya bir kaç implant ihtiyacı olan hastalarda aynı gün yapılabilmektedir. Büyük restorasyonlarda dişlerin yapım süresi 4 güne kadar sürebilmektedir.

Her vaka için uygun mudur ?

Her vaka için kesinlikle uygun değildir. Kemik kalitesi yeterli ve diş eti sorunu olmayan hastalarda gerekli protokoller sağlandıktan sonra uygulanabilir.

Her marka implant ile uygulanabilir mi ?

Aynı gün protez yüklemesi sadece konik yapılı ve üretici firma tarafından aynı gün yüklenmesinin tavsiye edildiği marka implantlarda uygulanabilir. Her implant ile bu uygulama yapılmaz.

Diş çekildikten sonra hemen uygulanabilir mi?

Diş çekildikten sonra çekim soketi uygunsa immediate implant uygulanabilir. Uygulanan bu implant aynı gün yüklemeye müsaade ediyorsa ve üretici firmanın ön gördüğü protokoller ameliyat esnasında sağlanmışsa aynı gün yükleme sağlanabilir veya 2 hafta diş eti iyileşmesi beklenerek diş eti iyileşmesinden sonra kalıcı protez yapılabilir.

Aynı gün yükleme yapılan implantların diğer implantlardan farkı ne?

Aynı gün yükleme yapılan implantlar genellikle konik yapılı ve abutment denilen üst yapı bileşenleri implant iç yüzeyinde daha derin bağlantılıdır. En temel farkı insan diş kökünü taklit eden konik yapısıdır. Tek başına bu yapı yeterli değildir. Üretici firmanın yükleme protokolünü tam olarak bildirmesi gerekmektedir.

Lazerle implant tedavisi nedir ?

Lazer cihazları diş etinin kesilmesi için kullanılmaktadır. Geleneksel metotlardan tek farkı kesi sırasında yakma işlemi ile kesi oluştuğu için kanlanma daha düşük olmaktadır. Bunun yanında yakma işleminden dolayı iyileşme daha yavaş ve daha ağrılı geçmektedir. Kist yapıları haricinde kesi işlemlerinde genel olarak lazer kullanmayı tercih etmemekteyiz.

Dikişsiz implant tedavisi nedir ?

Dikişsiz implant.;cerrahi guide yardımı veya robotik kol yardımıyla hastaya yapılacak olan implantın operasyon öncesinde 3 boyutlu olarak konuşlandırılıp ameliyat esnasında sadece o bölgenin kesilerek yerleştirilmesidir. Her vaka için uygun değildir. Diş eti şekillendirilmesi yapılması gereken vakalarda tercih edilmez. Cerrahi kolaylığı mevcut olmakla birlikte hastaya süre ve maddi olarak ekstra yük sağlamaktadır.

Çok korkuyorum nasıl bir tedavi planı uygulamalıyım ?

İşlemden korkan hastalarımızın sedasyon veya genel cerrahi eşliğinde ameliyatları sağlanmaktadır.