5 1 vote
Article Rating

Diş Beyazlatma ( Ofis tipi Bleaching)

Diş beyazlatma dişlerinizin şeklinden memnun olup, sadece renginden memnun değilseniz dişlerinde renklenme problemi varsa diş beyazlatma en uygun diş tedavisi yöntemidir. Ev tipi ve ofis tipi diş beyazlatma (office bleaching) olmak üzere iki diş beyazlatma yöntemi bulunmaktadır.

Gerek ev tipi diş beyazlatma yönteminin ve gerekse ofis tipi diş beyazlatma yönteminin yöntemi, dişlerin mine ve dentin tabakasında oluşan koyulaşmaların ve renklenmelerin, oksijen esaslı bir kısım diş beyazlatıcı kimyasal ajanların jel kıvamına getirildikten sonra diş minesine uygulanması ve bu jeli aktive eden katalizörler yardımıyla diş renginin açılmasıdır.

Diş beyazlatma, yaklaşık elli yıldır uygulandığı için güvenli bir yöntemdir. Bu yöntemde dişlerin fiziksel yapısında herhangi bir hasara sebebiyet verilmemektedir.

DİŞ RENGİ NEDEN DEĞİŞİR ?

Boyar madde içeren yiyecek ve içecekler, sigara ve diğer tütün ürünleri dişlerde renkleşmeye yol açar. Ayrıca, yaşın ilerlemesi ile oluşan sarı renklenme, tetrasiklin gibi antibiyotiklerden oluşan grimsi renklenme, florun fazla alımıyla oluşan (florozis) grimsi mat beyaz renklenme, kanal tedavisi sonrası oluşabilen kahverengimsi grimsi renklenmeler oluşabilir.

Dişlerdeki renklenmelerden kurtulmak basit temizlik işlemleriyle mümkün değildir. Diş temizleme işlemi uzman hekimce yapılsa dahi sadece dişteki plak ve bakterilerin uzaklaşmasına yardımcı olur. Diş beyazlatma uygulamasını gerektirir.

Ankara Diş Hekimi Nurcan SARI
Ankara Diş Beyazlatma Estetik Diş Hekimi Nurcan SARI
DİŞ BEYAZLATMA KİMLERE UYGULANABİLİR ?

Sağlıklı dişleri olan ve diş gelişimini tamamlamış olan herkese uygulanabilir.

Hamile bayanlara diş beyazlatma tavsiye edilmez.

Diş beyazlatmada üst yaş sınırı yoktur. Ancak, küçüklerde diş beyazlatma yapılabilmesi için daimi dişlerin tamamlanmış olması gerekir. 12 yaşından büyük herkes, diş beyazlatma işlemi yaptırabilir.

DİŞ BEYAZLATMA YÖNTEMLERİ

Ofis tipi ve ev tipi olmak üzere iki tip diş beyazlatma yöntemi vardır. Her iki yöntemde hekim kontrolünde yapılır. Ev tipi diş beyazlatma ve ofis tipi diş beyazlatma yöntemleri birlikte de uygulanabilir.

1) Ofis Tipi Beyazlatma-Office Bleaching

Ofis tipi beyazlatma hızlı rahat ve kesin çözümdür.Hastanın geceleri plaklarla uğraşmasına gerek kalmaz unutulması gibi istenmeyen durumları ortadan kaldırır, hekim kontrolünde uygulanır ve ağrısızdır.

Philips Zoom Whitespeed Amerikada en iyi beyazlatma sistemi olarak seçilmiştir. 60 dakikada (15×4 seans)  8 tona kadar dişlerde beyazlama sağlar.Ülkemizde de kullanılmakta olan bu sistem diş beyazlatma için oldukça başarılıdır.

Ofis tipi beyazlatmada daha hızlı ve etkili sonuç alınır. Diş hekimi, bleaching işlemini bizzat yürüttüğünden herhangi bir sorunda anında müdahale etme imkanı bulunmaktadır.

Ankara Diş Hekimi Nurcan SARI
Ankara Diş Beyazlatma ve Estetik Diş Hekimi Nurcan SARI
2-Ev Tipi Beyazlatma-Home Bleaching

Ev tipi beyazlatma da diş hekimi kontrolünde yapılan bir beyazlatma türüdür. Ev tipi beyazlatma yönteminde de hastadan bir ölçü alınır. Bu ölçüye uygun plak hazırlanır. Kullanılacak plağın, günlük yaşamı etkilememesi, Jelin dışarı taşmaması için ölçünün iyi alınması, plağın da düzgün hazırlanması, takıp çıkarılmasının kolay olması gerekir. Diş Beyazlatma jeli bu plak içine sürülerek dişe uygulanır. Ancak, kullanılan jelde etken maddenin konsantrasyonu ofis bleachinge nazaran daha düşüktür Hazırlanan plaklar, günde birkaç kez uygulanabileceği gibi gece boyunca ağızda kalacak şekilde de uygulanabilir.

Tedavi, hedeflenen beyazlık derecesi ve dişlerde oluşabilecek hassasiyete bağlı olarak ortalama 1-4 haftaya kadar uzayabilir. Beyazlatma işlemi süresince veya işlemi müteakip, hafif bir hassasiyet oluşabilir. Bu geçici bir durumdur. 3-4 gün içerisinde geçer. İşlem sonucunda estetik ve güvenli bir gülüş elde edilir. Diş beyazlatma ile kanal tedavisi görmüş koyu renkli dişlerde de uygulanıp başarılı sonuçlar alınabilir.

DİŞ BEYAZLATMA SONRASI

Diş beyazlatma (Bleaching) sonrası genelde her hastada az ya da çok hassasiyet görülür(çok nadir olarak hiç görülmeyebilir). Bu hassasiyetler geçicidir,1–3 gün arasında kaybolurlar. Özellikle ilk gün hastanın anti enflamatuar özellikli bir analjezik (ağrı kesici) kullanması gerekir.

Yine ilk birkaç gün aşırı soğuk ya da sıcaktan kaçınılmalıdır. Bleaching sonrasında her hastanın uyması gereken bir diyet listesi vardır. Her türlü renk verici yiyecek ya da içecek yasaktır. Özellikle ilk 3 gün çok hassastır, fakat idealinde 1 hafta–10 gün dikkat edilmelidir.

Sigara, çay, kahve, çikolata, kırmızı şarap, vişne, karamel, salça gibi renk verici koyu renk barındıran ürünler işlem bitimini takiben 1 hafta süreyle kullanılmamalıdır. Aksi takdirde elde edilen beyazlık geri dönücektir.

Bleaching işlemi sonrasında beyazlatıcı diş macunu kullanımı da beyazlatma etkisini uzatacaktır. Burada dikkat edilmesi gereken nokta içerisinde aşındırıcı bulunan diş macunları veya diş tozlarının kesinlikle kullanılmamasıdır. Aşındırıcılı ürünler belirli bir süre sonra hem renkleşmeye hem de hassasiyete sebep olurlar.

Günde en az 2 kere diş fırçalayan, 6 aylık düzenli kontrollerini yaptıran, sigara kullanmayan ve aşırı çay kahve tüketmeyen bir hastada yapılan bleaching in etkisi uzun süre korunur.

Belirli aralıklarla (2–3 sene de bir) home bleaching ile desteklenebilir. Bu kurallara uymayan hastalarda geri dönüş olabilir, geri dönüş sonucunda yeniden bleaching işlemi yapılabilir.

DİŞ BEYAZLATMA FİYATLARI NEDEN ÇOK FARKLILIK GÖSTERİYOR?

Diş beyazlatma fiyatları arasında kliniklerin uygulamış olduğu fiyat farklılığı 10 kata kadar çıkmaktadır. Bunun temel sebebi öncelikle kullanılan beyazlatma sistemi, ikincisi ise kliniğin fiyat politikasıdır.

Temel fiyat farklılığı fiyat politikasında çok kullanılan beyazlatma sistemiyle alakalıdır. Beyazlatmada güvenilir olmayan veya ciddi etki sağlamayan çok fazla çeşitte beyazlatma jeli ve sistemi mevcuttur. Kliniğimizde Philips Optik Zoom Sistemi kullanılmaktadır. Philips optik zoom diğer beyazlatma sistemlerinden çok farklıdır. Kalıcılığı diğer beyazlatma sistemlerine göre 4 kat daha uzun ve beyazlatması 2 kat daha fazladır. ( 8 ton, 2 yıla kadar kalıcı beyazlık sağlar) Diğer beyazlatma sistemlerine göre daha canlı bir beyazlık sunar. Çocukluk lekelemelerini geçirir.

Phlips Optik Zoom ile Beyazlatma Yaptırmak İstiyorum Bunu Hasta Olarak Nasıl Anlayabilirim?

Philips Optik Zoom ile beyazlatmada orjinal jel ve cihaz  en önemli faktördür. Bunu hasta olarak anlamanızın basit yolları vardır bunlar;

  • Kullanılan jel ve cihazın üstünde Philips Optik Zoom yazar,
  • Jelin içinden orjinal chip çıkar ve uygulayan hekim bunu cihaza takar,
  • 15 dk  x 4 seans uygulanır ve işlem bitimi home tipi beyazlatma verilir, üzerinde phlips zoom yazar ve orijinal plak kutusuyla verilir.
Diş Beyazlatma Fiyatı Nedir?

Diş beyazlatmada çok farklı fiyatlar mevcuttur. Kliniğimizin fiyatını öğrenmek için canlı yardımı kullanabilirsiniz. Genel olarak pahalı bir işlemdir.

Doğal Yollar ile Dişlerimi Beyazlarlar mı?

Doğal yollar ile dişlerin beyazlaması mümkün değildir. Dişlerinize zarar vermemek için profesyonel beyazlatma sistemlerini tercih ediniz.

 

5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments