İmplant Tedavisi 

İmplant Nedir?

İmplant yapay ( titanyum, titanyum-zirkonyum, zirkonyum) diş köküdür.

Herkese İmplant Yapılır Mı?

Bifosfonat ilaç geçmişi kullanan hastalar hariç hemen hemen herkese implant yapılabilir. Kemik durumuna göre işlemin iyileşme süreleri değişiklik gösterir.

Tedavim Ne Kadar Süre de tamamlanır?

İmplant tedavisinin süresi hastadan hastaya ve kullanılan implant markasına göre değişiklik göstermektedir. Kliniğimizde özel yöntemler kullanılarak en hızlı aynı gün geçici dişlerin yüklemesi, 48 saatte kalıcı dişlerin yüklemesi mümkündür.

Genel tedavi süresi diş eti iyileşmesi beklendiği için 10-20 gün arasıdır.

Kemik durumu müsait olmayan hastalarımızda bu süre 6-8 aya kadar çıkmaktadır. Tüm süreçlerde hastamızın isteği doğrultusunda geçici diş yapılabilmektedir.

 

Hangi Durumlarda İmplant Yapılır ?

Tek diş eksiklikleri

Ankara Diş Hekimi Nurcan SARI

İki Diş ve Üç Diş Eksikliği

Ankara Diş Hekimi Nurcan SARI

Tam Dişsizlik

Eğer ağızda hiç diş kalmamışsa bulantı refleksi ve protezin tutuculuğunun yeterli olmaması nedeniyle hareketli protez kullanılamıyorsa; implant destekli protezler hastaya uygulanır. Onun da alternatifleri mevcuttur.

Ankara Diş Hekimi Nurcan SARI

 

 İmplant Tedavisinin Aşamaları

 1. Muayene ve planlama
2. İmplantın yerleştirilmesi
3. Protezlerin yapılması
 İmplant Pahalı Bir İşlem midir?

İmplant Fiyatları genel olarak markaya göre değişiklik göstermektedir. İmplant markası temel belirleyici unsurdur. İmplant yaptıracak olan hastalar fiyat analizinden ziyade kaliteli bir hizmet alabileceğine inandığı ve kendini rahat hissettiği yerleri tercih etmesi daha sağlıklı olacaktır.

 Hangi marka İmplant uygulandığını nasıl anlarım?

İmplant yapılırken kutulardan çıkarılır ve her implantın kendine özgü seri numarası ( lot numarası ) vardır. İmplant uygulandıktan sonra bu seri numaralı steakerlar garanti belgelerine yerleştirilerek hastalara teslim edilir.

İmplant Sonrası Şişlik Olur Mu?

İmplant sonrasında yapılacak işleme, hasta bünyesine ve işlem sonrası buz ile çene kemiğini soğutma işleminin başarısına göre şişlik olabilir. Kişinin bünyesi ve operasyonun boyutuyla alakalıdır. Doğal bir durumdur. Hastalarımızın yüzde 90 oranında herhangi bir şişlik veya morarma gözlenmemiştir.

Hangi marka İmplantları kliniğimizde yaptırabilirsiniz?

Kliniğimizde başta Straumann Group implantları kullanılmaktadır. Straumann Roxolid (ITI) , Straumann SLA-Active, Zinedent (Neodent), Medentica. Kliniğimiz harici Straumann Group implant yaptıran hastalara  garantileri kapsamında Straumann servis hizmeti kliniğimizde sunulmaktadır.

Hastalarımızın isteği doğrultusunda diğer tüm marka implantlar uygulanmaktadır.

Yerli : Mode İmplant, Nucleoss, vb.

İthal : Zimmer, Nobel Biocare, Biohorizons, Bredent, Xive Denstply, Camlog, vb.

All On Four Implant Tekniği

All On Four implant tekniği, tam dişsiz hastalarda belirli açılarla yerleştirilen dört adet dental implant üzerine aynı gün diş protezinin sabitlenmesini sağlayan bir prosedürdür.

  • Tam dişsiz hastalara aynı gün, tek bir cerrahi işlem ile sabit diş protezi yapılabilme imkanı sunar.
  • Sinüs yükseltme ameliyatı, kemik ilavesi gibi herhangi bir ileri cerrahi işlem uygulanmadığından operasyon daha kolaydır.
  • Dental implant ameliyatı süresi daha kısadır.
  • Kişiye özel planlanabilen, estetik bir görünüm ve gülme hattı, gülüş estetiği sağlar.
  • Hareketli diş protezi kullanamayan, bulantı refleksi olan hastalar için uygundur.
  • Dizaynı tam diş protezlerine (damaklık) göre farklıdır. Hastanın damak kısmını kaplamadığından alışması ve kullanımı daha kolaydır.
  • Gerekli tedavi seans sayısı az olduğundan, şehir dışında ikamet eden hastalar için uygundur.
All On Four implant tekniği kimlere uygulanabilir?

All On Four tedavisi, dental implant ameliyatına engel teşkil edecek herhangi bir sistemik hastalığı bulunmayan ve yeterli kemik hacmine sahip tüm tam dişsiz (hiç dişi olmayan) hastalara uygulanabilir.

All On Four İmplantın Fiyatı Pahalımıdır?

All on Four sistemlerde implant sayısı düşmesine rağmen tek çene olarak fiyatı daha pahalı işlemdir. Bu fiyat farkı kullanılan protez alt yapısı ve implant farklılığından oluşmaktadır.

All On Four tedavisinin aşamaları nelerdir?

All On Four tedavisi planlanan hastalara önce detaylı bir klinik ve radyolojik muayene yapılması gerekmektedir. Bilgisayarlı tomografi (BT) üzerinde ölçümler yapılarak hastaya uygun bir planlama yapılır.

All On Four prosedürü, cerrahi ve diş protezi işlemleri olarak iki aşamadan oluşmaktadır. Tedavi günü hastaya planlamaya uygun şekilde 4 adet dental implant yerleştirildikten sonra aynı gün geçici diş protezi, dental implantların üstüne sabitlenir ve 3 ay sonra ise hastaya daimi diş protezleri yapılır.

All On Four işlemi sonrası ağrım olacak mı?
Her dental implant operasyonu sonrasında olduğu gibi işlem sonrası bir miktar ağrı ve şişlik görülebilmektedir. Ancak bu şikayetler, doktorunuzun tavsiyesine uygun olarak kullanacağınız ilaçlarla rahatlıkla kontrol altına alınabilmektedir.
Ameliyattan çok korkuyorum?

All On Four işlemi lokal anestezi altında rahatlıkla yapılabilen bir prosedürdür. Ancak anksiyete ve korkusu yüksek düzeyde olan hastalarda sedasyon ya da genel anestezi altında da yapılabilmektedir.

All On Four işlemi sonrası beslenmem nasıl olacak?

İşlem sonrası dental implantların üzerine sabitlenen geçici diş protezinizi hemen kullanabilirsiniz. Ancak dental implantlar ile kemiğin kaynaşma süreci olan 3 aylık dönemde doktorunuzun size tavsiye edeceği bir diyet şekliyle beslenmeniz gerekmektedir. 3 aylık süreç tamamlandıktan sonrasında gündelik yaşantınıza dönebilirsiniz.

All On Four işlemi başarılı bir prosedür müdür?

Yapılan çalışmalar, All On Four işleminin uzun dönemli takiplerinde yüksek başarı oranına sahip bir tedavi yöntemi olduğunu göstermektedir.

 

 

 

 

 

Yorum ve Sorularınız

E-mail adresiniz yayınlanmayacaktır.