Emax, Empress ve Cam Seramik Kazıma Estetik Kaplama (Hollywood Gülüşü)

Emax Nedir? Empress Nedir ?

Emax kaplama günümüzde en estetik kaplama çeşitlerindendir. Ana dişe en yakın görünümü almak için şeffaf bir cam seramik altyapı hazırlanır ve onun üzerine güçlendirilmiş özel bir porselen ( emax ) kullanılarak yapılır. Empress ise alt yapısız olarak saf porselenin preslenmesi ile yapılır.

Emax mi Zirkonyum mu?

Öncelikle bu karşılaştırma yanlış bir karşılaştırmadır. Çünkü Emax bir porselen çeşidi olup zirkonyum ise alt yapı materyalidir. Konuyu bu şekilde incelemekte fayda vardır.

Emax kaplamalar zirkonyum kaplamalara nazaran çok daha estetik görüntü sağlamaktadır.

Kanal tedavili rengi değişmiş dişlerde ve diş eksikliği sebebiyle yapılan kaplamalarda zirkonyum alt yapı üzerine emax kaplama yapılabilir.  Emax kaplamaların alt yapıları çoklu dişleri taşıma kapasitesine sahip olmadığı için diş eksiklerinde tercih edilmez.

denta Emax ile değiştirilen eski zirkonyum kaplamalar

Emax Diş Kaplama Fiyatları 2021

Türk Diş Hekimleri Birliğinin fiyat tarifesine göre Emax – Tam Seramik Kuron (Metal Desteksiz)  2.160,00 TL olarak fiyat belirlenmiştir. Bu ücret klinikler arasında farklılık göstermektedir.

Emax Kaplamanın Ömrü Ne Kadardır?

Uygulanan kaplamaların ömrü, kaplama ile dişin arasındaki uyum ile alakalıdır. Diş etinde belirli bir zamanda diş eti çekilmeleri yaşanır, bu süreçte dişlerin zarar görmemesi için kaplamalar yenilenir. Bu süre ortalama 5-10 yıl arasında hastanın ağız hijyenine göre değişmektedir.

Emax Kaplamalar Nasıl Yapılır?

Emax kaplamalar yapılmadan kararsız hastalar için önce gülüş tasarımı ve mock-up uygulaması yapılabilmektedir. Bu uygulamalar kaplama haricinde ücretlendirilir. Hasta bu uygulamalarda dişlerinin nasıl olacağını önceden görebilmektir.

İşleme karar verildikten sonra dişler kaplama yapılacak formda küçültülür, tedavileri yapılır ve ölçüsü alınır. Yapım süresinde kullanılması için dişlere geçici diş takılır. Yaklaşık 4-10 gün arasında kalıcı kaplamalar tamamlanır ve hastaya uygulanarak yeni gülüşü ile hasta uğurlanır.