Air Flow Temizleme

Air Flow Temizleme
Ankara Airflow Özel Mustafa Kemal Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği

Diş taşları, tükürüğün içindeki kalsiyumun çökmesi sonucunda veya yanlış, eksik, düzensiz diş fırçalama sonucunda diş ve dişeti komşuluklarında oluşur. Kişiden kişiye değişen oluşma sıklığı 6 ay ile 2 yıl arasında değişmektedir. Diş taşıyla birlikte kahve, çay, sigara vb. renk veren maddelerin gün içerisinde yoğun kullanımı dişler lekelere ve renklenmelere neden olur.(Ankara Airflow)

Ankara Estetik Diş Hekimi Nurcan SARI
Ankara Airflow Estetik Diş Hekimi Nurcan SARI

Diş taşı ve diş üzerinde bulunan lekeler, bakteriler için tutunma yüzeyini arttırır. Tutunma kolaylığı sağladığı için ağız kokusunun ve diş çürüklerinin başlıca kaynağını oluşturmaktadır.
Klasik diş temizliğinde ultrasonik aletlerle yapılan temizleme sırasında herhangi bir zarar söz konusu değilken, sonrasındaki cilalama işlemi sırasında kullanılan fırçalar ve cila killeri diş yüzeyine kalıcı zararlar vermektedir. Cilalama işlemi sırasında kullanılan kil büyük taneli ve rezorbe olmayan yapısı sebebiyle defalarca diş yüzeyine sürtünerek dişin en dış katmanı olan mineyi çizmektedir. Diş minesinde oluşan bu zarar uzun vadede kalıcı olup hastamızın hassasiyet, estetik, fonksiyonel problemler yaşamasına neden olmaktadır.

Peri Air flow ® yönteminde ise özel solüsyonunda ki parçacıklar (25 mikron boyutundaki) diş yüzeyine dokunmadan belli bir mesafeden uygulanır. Bütün renklenmeler ve diş taşları temizlemektedir. Bizce en önemli etkisi ise; dişe zarar vermediği gibi diş yüzeyinde daha önce oluşan periodontal hasarları da düzeltmektedir. Diş fırçasının ve diş ipinin giremediği tüm noktalar püskürtülen solüsyon sayesinde kolaylıkla temizlenip parlak ve cilalı bir yüzey elde edilmektedir.

Ankara Estetik Diş Hekimi Nurcan SARI
Ankara Airflow Estetik Diş Hekimi Nurcan SARI
Ağrı ve hassasiyet yok

Ultrasonik aletlerin dişlere mekanik kuvvet uygulaması sırasında ve sonrasında birçok hasta sızlama ve ağrı şikayetini dile getirmiştir. Perio Air flow ® böyle bir etki yaratmamak ile birlikte uygulama pratikliği ve konforu sayesinde diş hekimi koltuğunda çok daha kısa bir süre geçirmenizi sağlamaktadır.

Diş taşı temizliğinin ne kadar sıklıkta yapılacağına düzenli kontrolleri gerçekleştiren diş hekiminin karar vermesi uygun olur. Bu işlem sırasında önce ultrasonik aletlerle ya da el aletleriyle diş taşları kırılır ve daha sonra özel bir fırça yardımı ile veya şimdilerde kullanılan “airflow” yöntemi ile renklenmeler giderilir ve dişler parlatılır. “Airflow” yöntemi özellikle çay, kahve ve sigara tüketiminden doğabilecek renklenmelerin giderilmesinde kullanılmaktadır

Tükürüğün yıkayıcı etkisi sayesinde diş taşı oluşumu bu yaşlarda fazla görülmez. Diş taşları temizliği için henüz erken olsa bile, airflow yöntemi ile parlatma istenilen her yaş için uygundur.

Özellikle küçük yaşlarda, ağız içinde yaşayan bakterilerin dişin üzerine yapışmasıyla meydana gelebilecek küçük siyah noktacık şeklindeki lekelenmeler fırçalamayla temizlenmezken, bu durumda “airflow” cihazı kullanılarak gerekli temizleme ve parlatma işlemi yapılabilmektedir

Diş taşı temizliği sırasında ilk olarak taş kırmada kullanılan ultrasonik yöntemler ya da el aletleri hiçbir zarar vermez. Ama sonrasında yapılan parlatma işlemi sırasında eskiden kullanılan fırçalar ve bazı temizleyici malzemeler, her defasında bir bardak asitli içeceğin verdiği zararı vermekteydi. “Airflow” yönteminde ise artık dişe dokunulmuyor. Uzaktan, belli bir mesafeden hava ve özel bir ilaçla bütün renklenmeler alınırken, özellikle düzgün olmayan diş yapılarında, fırçanın ulaşamadığı, suyun girebildiği her nokta temizlenebiliyor. Daha iyi ve ağrısız bir temizleme ile hastalar klinikten daha mutlu ayrılıyorlar

Yorum ve Sorularınız

E-mail adresiniz yayınlanmayacaktır.