Diş Beyazlatma (Bleaching)

Ankara Diş Beyazlatma Özel Mustafa Kemal Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği

Ankara diş beyazlatma Dişlere, diş beyazlatıcı bir jel sürülerek dişin pigmentlerinin en uygun renge kadar açıldığı bir diş tedavisi yöntemidir. Hasta dişlerinin şeklinden ve pozisyonundan memnun olup, sadece renginden memnun değil ise, dişlerinde renklenme problemi varsa diş beyazlatma en uygun diş tedavisi yöntemidir. Ev tipi diş beyazlatma (home bleaching) ve ofis tipi diş beyazlatma (office bleaching) olmak üzere iki diş beyazlatma yöntemi vardır.

Gerek ev tipi diş beyazlatma yönteminin ve gerekse ofis tipi diş beyazlatma yönteminin esası, dişlerin mine ve dentin tabakasında oluşan koyulaşmaların ve renklenmelerin, oksijen esaslı bir kısım diş beyazlatıcı kimyasal ajanların jel kıvamına getirildikten sonra diş minesine uygulanması ve bu jeli aktive eden katalizörler yardımıyla diş renginin açılmasıdır.

Diş beyazlatma, yaklaşık altmış yıldır uygulandığı için güvenli bir yöntemdir. Bu yöntemde dişlerin fiziksel yapısında herhangi bir hasara sebebiyet verilmemektedir.

DİŞ RENGİ NEDEN DEĞİŞİR ?

Boyar madde içeren yiyecek ve içecekler, sigara ve diğer tütün ürünleri dişlerde renkleşmeye yol açar. Ayrıca, yaşın ilerlemesi ile oluşan sarı renklenme, tetrasiklin gibi antibiyotiklerden oluşan grimsi renklenme, florun fazla alımıyla oluşan (florozis) grimsi mat beyaz renklenme, kanal tedavisi sonrası oluşabilen kahverengimsi grimsi renklenmeler oluşabilir.

Dişlerdeki renklenmelerden kurtulmak basit temizlik işlemleriyle mümkün değildir. Diş beyazlatma uygulamasını gerektirir.

Ankara Diş Hekimi Nurcan SARI
Ankara Diş Beyazlatma Estetik Diş Hekimi Nurcan SARI
DİŞ BEYAZLATMA KİMLERE UYGULANABİLİR ?

Minede derin çatlaklar, diş eti çekilmesi, diş absesi, diş eti iltihabı varsa diş beyazlatama işlemi yapılması uygun değildir. Diş gıcırdatma, diş sıkma sonucu dentin bölgesi zarar görmüş kişilerde de diş beyazlatma işlemi tavsiye edilmez. Dişlerde çürük varsa, beyazlatma işleminde kullanılan kimyasal ajanlar, çürüklerden içeri girerek pulpayı zedelemek suretiyle aşırı ağrı ve hassasiyete neden olabilir. Bu nedenle diş çürüğü öncelikle tedavi edilmeli, akabinde diş beyazlatma yapılmalıdır.

Hamile bayanlara diş beyazlatma tavsiye edilmez.

Diş beyazlatmada üst yaş sınırı yoktur. Ancak, küçüklerde diş beyazlatma yapılabilmesi için daimi dişlerin tamamlanmış olması gerekir. 12 yaşından büyük herkes, diş beyazlatma işlemi yaptırabilir.

DİŞ BEYAZLATMA YÖNTEMLERİ

Ofis tipi ve ev tipi olmak üzere iki tip diş beyazlatma yöntemi vardır. Her iki yöntemde hekim kontrolünde yapılır. Ev tipi diş beyazlatma ve ofis tipi diş beyazlatma yöntemleri birlikte de uygulanabilir.1) Ofis Tipi Beyazlatma-Office Bleaching

1-Ofis Tipi Beyazlatma-Office Bleaching

Ofis tipi beyazlatma hızlı rahat ve kesin çözümdür.Hastanın geceleri plaklarla uğraşmasına gerek kalmaz unutulması gibi istenmeyen durumları ortadan kaldırır, hekim kontrolünde uygulanır ve ağrısızdır.

Philips Zoom Whitespeed Amerikada en iyi beyazlatma sistemi olarak seçilmiştir. Ortalama 45 dakikada 8 tona kadar dişlerde beyazlama sağlar.Ülkemizde de kullanılmakta olan bu sistem diş beyazlatma için oldukça başarılıdır.

Ofis tipi beyazlatmada daha hızlı ve etkili sonuç alınır. Diş hekimi, bleaching işlemini bizzat yürüttüğünden herhangi bir sorunda anında müdahale etme imkanı bulunmaktadır.

Ankara Diş Hekimi Nurcan SARI
Ankara Diş Beyazlatma ve Estetik Diş Hekimi Nurcan SARI
2-Ev Tipi Beyazlatma-Home Bleaching

Ev tipi beyazlatma da diş hekimi kontrolünde yapılan bir beyazlatma türüdür. Ev tipi beyazlatma yönteminde de hastadan bir ölçü alınır. Bu ölçüye uygun plak hazırlanır. Kullanılacak plağın, günlük yaşamı etkilememesi, Jelin dışarı taşmaması için ölçünün iyi alınması, plağın da düzgün hazırlanması, takıp çıkarılmasının kolay olması gerekir. Diş Beyazlatma jeli bu plak içine sürülerek dişe uygulanır. Ancak, kullanılan jelde etken maddenin konsantrasyonu ofis bleachinge nazaran daha düşüktür Hazırlanan plaklar, günde birkaç kez uygulanabileceği gibi gece boyunca ağızda kalacak şekilde de uygulanabilir.

Tedavi, hedeflenen beyazlık derecesi ve dişlerde oluşabilecek hassasiyete bağlı olarak ortalama 1-4 haftaya kadar uzayabilir. Beyazlatma işlemi süresince veya işlemi müteakip, hafif bir hassasiyet oluşabilir. Bu geçici bir durumdur. 3-4 gün içerisinde geçer. İşlem sonucunda estetik ve güvenli bir gülüş elde edilir. Diş beyazlatma ile kanal tedavisi görmüş koyu renkli dişlerde de uygulanıp başarılı sonuçlar alınabilir.

DİŞ BEYAZLATMA SONRASI

Diş beyazlatma (Bleaching) sonrası genelde her hastada az ya da çok hassasiyet görülür(çok nadir olarak hiç görülmeyebilir). Bu hassasiyetler geçicidir,1–3 gün arasında kaybolurlar. Özellikle ilk gün hastanın anti enflamatuar özellikli bir analjezik (ağrı kesici) kullanması gerekir.

Yine ilk birkaç gün aşırı soğuk ya da sıcaktan kaçınılmalıdır. Bleaching sonrasında her hastanın uyması gereken bir diyet listesi vardır. Her türlü renk verici yiyecek ya da içecek yasaktır. Özellikle ilk 3 gün çok hassastır, fakat idealinde 1 hafta–10 gün dikkat edilmelidir.

Sigara, çay, kahve, çikolata, kırmızı şarap, vişne, karamel, salça gibi renk verici koyu renk barındıran ürünler işlem bitimini takiben 1 hafta süreyle kullanılmamalıdır. Aksi takdirde elde edilen beyazlık geri dönücektir.

Bleaching işlemi sonrasında beyazlatıcı diş macunu kullanımı da beyazlatma etkisini uzatacaktır. Burada dikkat edilmesi gereken nokta içerisinde aşındırıcı bulunan diş macunları veya diş tozlarının kesinlikle kullanılmamasıdır. Aşındırıcılı ürünler belirli bir süre sonra hem renkleşmeye hem de hassasiyete sebep olurlar.

Günde en az 2 kere diş fırçalayan, 6 aylık düzenli kontrollerini yaptıran, sigara kullanmayan ve aşırı çay kahve tüketmeyen bir hastada yapılan bleaching in etkisi uzun süre korunur.

Belirli aralıklarla (2–3 sene de bir) home bleaching ile desteklenebilir. Bu kurallara uymayan hastalarda geri dönüş olabilir, geri dönüş sonucunda yeniden bleaching işlemi yapılabilir.

Yorum ve Sorularınız

E-mail adresiniz yayınlanmayacaktır.