Kanal Tedavisi (Endodonti)

Kanal Tedavisi (Endodonti)

Ankara kanal tedavisi Özel Mustafa Kemal Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği

Ankara Kanal Tedavisi

Dişin sert dokusunun içinde, kökün en ucundan giren kan damarları ve sinirlerin (pulpa) bulunduğu dişe hayat veren küçük bir odacık vardır. Dişlerin büyümesini ve sürmesini sağlayan bu yapı, çürüme meydana geldiğinde alarm görevi de görmektedir.

Erken safhada tedavi edilmeyen diş çürükleri ilerleyerek pulpaya ulaşır ve burada iltihabı değişimlere neden olarak şiddetli ağrılar oluşturur. Daha sonraki aşamada bakterilerin salgıladığı asitler pulpayı öldürür. Böylelikle ortaya çıkan toksinler (zehirler) kök ucundan sızarak çene kemiğine yayılır. Çene kemiğinde oluşan iltihap dişin kaybına, çevre dokularının da zarar görmesine neden olur. Bu duruma gelmeden önce dişi ve çevre dokuları korumak için hastalıklı pulpa dokusunun alınmasıyla diş kurtarılabilir.

Pulpa dokusu anestezi altında temizlendikten sonra, kanallar genişletilip dezenfekte edilir. Tüm bu işlemlerden sonra pulpa odasının içi özel maddelerle kök ucuna kadar doldurulur. Sanıldığının aksine bu işlemler ağrısız gerçekleşmekte ve tedavi edilen diş uzun yıllar ağızda kalmaktadır.(Ankara kanal tedavisi)

KANAL TEDAVİSİNE NEDEN GEREK DUYULUR.

Pulpada bir enfeksiyon gelişmişse ya da kalıcı bir hasar oluşmuşsa kanal tedavisi yapmak gerekir. Tedavi edilmemiş çürükler, diş minesi ve dentini aştıktan sonra, pulpaya kadar ulaşıp pulpa enfeksiyonuna neden olabilir.

Bazı hallerde de, dış etkenlere veya zamana bağlı olarak meydana gelmiş kırılma, çatlama ve travma gibi etkenler ya da diş tedavisi aşamasında yapılması muhtemel derin restoratif işlemler pulpaya zarar vermiş olabilir.

Enfeksiyon, iltihaplanmaya neden olur ve kanın dişe ulaşmasını engeller. Enfeksiyon; dişin iç kısmına ulaşmış ise, iç kısma kan gitmediği için antibiyotik kullanımı da fayda sağlamaz.

Dişler; ısırdığınızda, dokunduğunuzda ya da dişinizi dilinizle ittiğinizde belirgin şekilde ağrıyorsa, sıcak ve soğuk hassasiyeti ile başlayıp uzun süre devam eden ağrı var ise, gece uykudan uyandıracak kadar şiddetli ağrı var ise, kendi kendine başlayıp dinmeyen ağrı var ise, problemli diş civarında şişlik var ise, renk değişikliği olan kırık bir dişiniz var ise kanal tedavisinin zorunlu hale geldiği düşünülebilir.

Daha önceki yıllarda, dişin iç yapısındaki sorunlarla karşılaşıldığında tek çözüm dişin çekimi olarak görülmekte idi. Ancak, bilimin ve teknolojinin gelişmesi ile birlikte ve yeni çıkan aletlerin de yardımıyla kanal tedavisi (endodonti) rutin tedavi haline gelmiştir.

Ankara Diş Hekimi Nurcan SARI
Ankara kanal tedavisi ve Estetik Diş Hekimi Nurcan SARI

Kanal tedavisi aşamaları

  • Radyografi alınarak sorunlu dişin tespit edilmesi.
  • Diş canlı ise lokal anestezi yapılarak diş ve çevre dokulardaki duyarlığın yok edilmesi.
  • Dişin Mine ve Dentin tabakalarındaki çürüklerin temizlenerek pulpaya ulaşılacak boşluğun oluşturulması.
  • Dişe rubber dam takılarak izole edilmesi.
  • Elektronik aletler kullanılarak çalışma uzunluğunun saptanması ve radyografi ile teyit edilmesi.
  • Döner alet sistemleri kullanılarak kök kanalı içindeki enfekte dentin tabakalarının, mikroorganizmaların yok edilmesi ve uzaklaştırılması.
  • Kök kanallarında döner alet sistemleri kullanılırken çeşitli kök kanalı dezenfektanları ile mikroorganizmaların yok edilmesi.
  • Döner alet sistemleri kullanılarak kök kanalı içindeki enfekte dentin tabakalarının, mikroorganizmaların yok edilmesi ve uzaklaştırılması.
  • Kanal tedavisine başlarken diş canlı değil ise kök kanalı içine konulacak bir kanal antiseptiği ile belirli bir süre beklenmesi ve sonraki buluşmada kök kanlarının doldurulması.

Kök kanalı tedavisinden sonra, dişin çevre dokular ile ilişkisi kesilerek, enfeksiyonun bir daha oluşmaması ve dişin çevre dokularında meydana gelmiş bir hasar varsa onun onarılması amaçlanır.

KANAL TEDAVİSİ ESNASINDA AĞRI OLUR MU

Endodonti tedavisine başlamadan önce lokal anestezi uygulandığı için, diş ve diş çevreleyen kısım tamamen uyuşmuş durumdadır. Bu nedenle, tedavi sırasında ağrı hissedilmez.

TEDAVİ SONRASINDA AĞRI OLUR MU

Tedavi sonrası ağrı olması mümkündür. Ancak, ağrı olması ve şiddeti, bireyin ağrı eşiğine ve enfeksiyonun durumuna göre değişir. Tedavi edilen kısımla bir süre çiğneme yapılmamalıdır. Buna rağmen ağrı olması halinde, diş hekiminizin önereceği ağrı kesici ilaçların kullanılması uygun olacaktır.

KANAL TEDAVİSİNİN ÖMRÜ NE KADARDIR

Kanal tedavisinin başarılı bir şekilde yapılması kaydıyla, dişin kuronla kaplandığı ya da diş renginde bir dolgu ile doldurulduğu hallerde, kanal tedavisi yapılmış diş ömür boyu kullanılabilir.

Yorum ve Sorularınız

E-mail adresiniz yayınlanmayacaktır.