Tedaviler

Anasayfa / Tedaviler

Dental Tedaviler

Aklınıza Takılan Şeyleri Bize Sorun

Hayır. Diş çekimi, kanal tedavisi veya diş dolgusu yapılırken duyulabilecek kadar bir ağrı hissi oluşur. Bunun da hissedilmemesi için anestezi yapılır. Dolayısıyla işlem sırasında kişiler ağrı hissetmez.

Sadece implant yaptırmak gibi bir zorunluluk yok elbette. Alternatif tedavi yöntemleri var. Köprü yapılabilir, hareketli protez veya parsiyel protez olabilir, diş arka tarafı sonsuz biten vakalarda halk arasında “sürgülü” denen bir protez türü var, bu yapılabilir. İmplant yapılmasının en önemli avantajı, çene kemiğinde erimeyi durdurmasıdır. Dişlerimiz varlığını koruduğu sürece çene kemiğinde kemik erimesi olmaz veya çok çok az olur. İmplant yapıldıktan sonra kemik erimesi belirgin miktarda azalır. Köprüde ise dişin olmadığı boşluklarda kemik erimesi görülebilir maalesef. İmplant yapıldığında, eksik dişin iki yanındaki dişlerin kesilmesine de gerek kalmaz ki bu da implantın bir başka avantajıdır.

Özellikle sistemik problemi olan hastalara implant önerilmez. Ağır kortizon kullanan hastalar, ileri kardiyovasküler problemi olanlar, şeker hastalığı olan kişiler (şeker belli bir seviyede tutulabiliyorsa, bu hastalara da implant yapılabilir), kan hastalığı olanlar, kemoterapi veya radyoterapi gören hastalar genellikle implanta uygun adaylar değildir.

Yapılan araştırmalar ve mikroskopik çalışmalar 10%’luk ev beyazlatma solüsyonunun uzun dönemde kullanımında zarar olmadığını göstermiştir. Çok yeni olan ve güvenliği daha test edilmemiş yöntemler veya bu işlemin çok sık veya aşırı yoğun uygulanması ile bazı riskler doğmaktadır. Bu konuda doktorunuzun tavsiyesine göre hareket etmenizi öneririm. Tek diş renkleşmelerinde dişin içine uygulanan jelin kontrollü uygulanması ve zamanında çıkartılması çok önemlidir aksi takdirde kök rezorpsiyon riski mevcuttur. Ayrıca ev tipi diş beyazlatmalarında jelin tüm gece ağızda kalması önerilmez. Jelin yutulması iyi değildir ve bunun yerine uyanıkken bir kaç saat uygulanması daha güvenlidir.

Bir panoramik radyografi çekimi sırasında alacağınız radyasyon miktarı, 4 saat bilgisayar karşısında oturmak, güneşli bir günde dışarıda dolaşmakla alacağınız miktara eşittir. Periapikal radyografide ise alınacak radyasyon miktarı çok daha azdır.

Diş taşı temizliği, uzman bir hekim tarafından doğru uygulandığı takdirde dişin zedelenmesine neden olmaz. Çünkü diş taşı temizliği işleminde diş dokusuna zarar verilmeden, diş yüzeyine ait olmayan oluşumlar (plak, diş taşı) uzaklaştırılır.

Diş eti kanaması, oldukça yaygın görülen ve pek çok farklı diş eti hastalığından kaynaklanabilen önemli bir ağız sağlığı sorunudur. Bir çok nedeni olabilir bu yüzden zaman geçirmeden bir diş hekimine başvurulması gerekmektedir.